October DealsAmazon USOctober deal check: compare before you payAmazon US: current deals, useful picks and tech finds.Check DealsClean PCRecommendedOne scan can reveal what keeps slowing WindowsLook for cleanup and repair opportunities.Run ScanOctober DealsAmazon USDeal season is back - check today's better picksAmazon US: current deals, useful picks and tech finds.See Picks×
Skip to content
The Finance Base
grocery budgeting

How to Compare Supermarket Unit Prices and Find Better Value

Compare similar groceries on the same unit-price basis, then balance the lower cost per quantity against the total price and how much you can use.

By TheFinanceBase Team 4 min read
Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.

To compare supermarket prices fairly, compare the unit price of similar products using the same measure. The lower unit price costs less for a comparable quantity—but also check the amount you pay at checkout, whether you can use the whole pack, and whether the products suit your needs. A larger pack or a sale label alone does not prove better value.

What a unit price tells you

A unit price shows the cost of a standard quantity, such as a kilogram, litre, or individual item. It lets you compare products sold in different pack sizes on a common basis. The UK Competition and Markets Authority puts it simply: “Comparing unit prices can help you choose the best value product.” (CMA, 2015.)

For example, the CMA compared three orange juice packs: 600 ml at 95p works out to 15.8p per 100 ml; 1 litre at £2.00 is 20p per 100 ml; and 1.5 litres at £3.50 is 23.3p per 100 ml. In this example, the smallest pack has the lowest unit price. The total pack price and the cost per comparable quantity answer different questions: what you pay now, and how much that amount costs relative to other options.

How to compare unit prices while shopping

  1. Choose genuinely similar products. Compare products that meet the same need, taking account of type and format. A shared measurement does not make two products equivalent in quality, composition, or usefulness.
  2. Find the unit price. Check the shelf label beside or below the pack price, or the product listing online. Note the unit as well as the number—for example, price per 100 g or per litre.
  3. Match the measurement basis. Compare weight with weight, volume with volume, and count with count. Follow the standard measure used for the product category and the units shown on the labels.
  4. Compare the unit prices. When the products and measures are comparable, the lower unit price means less cost per equivalent quantity.
  5. Check the full purchase trade-off. Consider the checkout price, how much you need to buy, whether you can use it before it goes to waste, and whether you have room to store it.

Depending on the product and local display conventions, relevant bases can include price per kilogram or per 100 grams, per litre or per 100 millilitres, or per item. UK guidance also identifies measures such as metres, square metres, and cubic metres for appropriate products. (UK government unit-pricing guidance; Australian Competition and Consumer Commission guidance.)

Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.

Calculate the unit price if it is missing or unclear

Use this formula:

Price per chosen standard quantity = (selling price ÷ package quantity) × standard quantity

Keep the units consistent. To work out the price per 100 g for a 500 g pack, divide the pack price by 500, then multiply by 100. If one label gives a price per kilogram and another per 100 g, convert one so both use the same basis before comparing.

Rank #2
Sale
The Psychology of Money: Timeless lessons on wealth, greed, and happiness
  • Ideal for Gifting
  • Ideal for a bookworm
  • Compact for travelling

The UK government illustrates the method with cereal: £3 for 500 g equals £6 per kilogram, while £3 for 2 kg equals £1.50 per kilogram. (UK government unit-pricing guidance.) A basic calculator can help with the arithmetic, but it is optional when a clear unit price is already shown.

Check whether a promotion is actually cheaper

Compare the promotional unit price with the regular unit price, if both are available. If the promotion does not show a unit price, calculate it using the actual offer price and quantity you will receive. Do not assume a multi-buy offer, percentage discount, or “special” label is better without checking the price per comparable quantity.

What’s actually slowing this PC down?

Pick the symptom - the matching free tool is one click away.

Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.

Promotional display rules vary by location, and not every offer is required to show a unit price everywhere. UK guidance advises traders to display promotional unit prices wherever feasible, while noting that exemptions apply. (UK government unit-pricing guidance.)

Why the lowest unit price may not be your best choice

  • It may cost more at checkout. A larger pack can have a lower price per unit but require a higher upfront payment.
  • You may not use the whole amount. A bulk pack is poor value for you if some of it expires or is wasted.
  • The products may not be equivalent. Unit prices compare quantities, not quality, ingredients, usable contents, or suitability.
  • The format may affect the comparison. If the products use different measures or formats, check whether a meaningful like-for-like comparison is possible rather than treating the numbers as interchangeable.

Unit pricing can also help flag when a product’s amount changes relative to its price. A unit-price comparison shows the cost per quantity; by itself, it does not establish why the quantity changed. (CMA, 2024 consumer study.)

Independent reader supportYour contribution helps us test, update, and keep practical guides available for everyone.Support on Ko-Fi

Unit-price display rules depend on where you shop

Whether a retailer must display unit prices, which products are covered, and which measures or exceptions apply depend on local rules. Do not assume a label is legally required—or that a missing unit price means the product cannot be compared—without checking your jurisdiction’s current guidance.

Quick Recap

SaleBestseller No. 1
SaleBestseller No. 2
The Psychology of Money: Timeless lessons on wealth, greed, and happiness
The Psychology of Money: Timeless lessons on wealth, greed, and happiness
Ideal for Gifting; Ideal for a bookworm; Compact for travelling
$10.99
SaleBestseller No. 5
I Will Teach You to Be Rich: No Guilt. No Excuses. Just a 6-Week Program That Works (Second Edition)
I Will Teach You to Be Rich: No Guilt. No Excuses. Just a 6-Week Program That Works (Second Edition)
It can be a gift option; Comes with secure packaging; Helpful in various ways
$9.15
Best Value
Sale
I Will Teach You to Be Rich: No Guilt. No Excuses. Just a 6-Week Program That Works (Second Edition)
  • It can be a gift option
  • Comes with secure packaging
  • Helpful in various ways
  • United Kingdom: Government guidance on the amended Price Marking Order describes appropriate measures and exceptions. It says shops with a relevant floor area not exceeding 280 square metres are excluded from some unit-price display requirements for pre-packaged products sold in constant quantities; rules differ for bulk products. The 280-square-metre threshold is specific to those UK exceptions, not a general rule for all retailers or locations. (UK government guidance.)
  • Australia: The ACCC says most supermarkets, large grocery stores, and online grocery stores must display unit pricing in-store, online, and in advertising, subject to rules for businesses, locations, and products. (ACCC guidance.)
  • Canada: A federal Office of Consumer Affairs page modified on March 4, 2024, said unit pricing was not generally mandatory across the Canadian marketplace outside Quebec at that time, although some retailers used it voluntarily. That is a date-bounded description; check current provincial rules before relying on it. (Office of Consumer Affairs.)

A quick decision check

  • Are the products similar enough for a useful comparison?
  • Are both prices expressed using the same measure?
  • Is the lower unit price worth the total amount you must pay?
  • Can you store and use the quantity you are buying?
  • For an offer, have you used its actual price and quantity?

Product prices and availability are accurate as of the date/time indicated and are subject to change. Any price and availability information displayed on Amazon at the time of purchase will apply.

Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Special offer. See more information about Outbyte and uninstall instructions. Please review EULA and Privacy policy.

More from the Money Desk

Recommended PC Tool
Recommended PC Tool
Outdated Drivers Are Slowing You DownFree scan - exact matches
Windows Errors? Fix Them Before They SpreadFree repair scan

Two free Windows tools

One Free Minute Could Fix That PC

Before you go - each of these free tools takes about a minute and tackles what quietly slows a Windows PC down.

Special offer. View Outbyte info, uninstall instructions, EULA, and Privacy Policy.